Co to jest YOGA?

Sanskryckie słowo „yoga” oznacza „scalać, ujarzmiać, łączyć”. Yoga to system duchowy wyrosły w starożytnej kulturze Indii, ale nie jest ściśle związany ani z hinduizmem, ani z żadną konkretną religią. Yoga jestwartością ponadnarodową i ponadreligijną – jest to rozbudowany i precyzyjny system osobistego rozwoju polegający na jednoczesnym doskonaleniu ciała, umysłu i ducha.

Z terminem „yoga” można zetknąć się w liczących sobie przeszło 2500 lat indyjskich księgach – „Wedach”. Według niektórych źródeł nauka jogi jest znacznie starsza i pochodzi z okresu przedwedyjskiego. Nauki yogi zostały zebrane i usystematyzowane w II wieku naszej ery przez mistrza Patandżali, wielkiego mędrca tamtych czasów. Jego traktat „Yogasutry” to podstawowy tekst źródłowy opisujący metodę stopniowego rozwoju świadomości człowieka, aż po osiągnięcie stanu „samadhi” – czyli stanu nadświadomości, oświecenia, połączenia z Boskością, z Wszechświatem, z Absolutem. Późniejsze teksty źródłowe rozwijają i opisują różne praktyki yogiczne – istnieje wiele szkół i tradycji przekazu.

Słowo YOGA kojarzy nam się najczęściej z tzw. ASANAMI, czyli specyficznymi pozycjami, które są ćwiczeniami fizycznymi przede wszytkim. Większość prowadzonych dzisiaj zajęć yogi koncentruje się też na tym właśnie aspekcie. Yoga, szczególnie w Stanach Zjedoczonych rozpowszechniła się głównie w formie gimnastyki. Ale czy Yoga to tylko ćwiczenia? I czy odpowiednie wykonywanie asan wystarczy nam do osiągnięcia szczęścia, którego wszyscy tak usilnie poszukujemy?

Nie powinniśmy zapominać, że asany, czyli ćwiczenia fizyczne to tylko niewielka część tradycji yogi. Jedna z najważniejszych książek o yodze – „Yoga Sutry” napisana na początku pierwszego tysiąclecia przez Mistrza Patanjaliego, opisuje tak zwane osiem członów yogi, z których pierwszy to:

1. YAMA - przestrzeganie podstawowych zasad moralnych

Chodzi o uniwersalne zasady, które z grubsza powinny odróżniać człowieka od zwierzęcia i na których opiera się większość religii oraz cała świecka etyka

a)      Ahimsa – czyli nie krzywdzić, nie używać przemocy

b)      Asteya – czyli nie kraść

c)       Satya – czyli nie kłamać, żyć w prawdzie

d)      Brahmacarya – czyli powściągać instynktowne żądze

e)      Aparigraha – czyli nie skupiać się na gromadzeniu, nie być chciwym.

2.       2. NIYAMA – przestrzeganie podstawowych założeń indywidualnej samodyscypliny,

a)      Sauca – czystość, w rozumieniu ciała i umysłu, unikanie szkodliwych używek, niezdrowego jedzenia i negatywnych myśli

b)      Santosa – zadowolenie z tego co mamy, zachowanie spokoju umysłu

c)       Tapas – zapał, wysiłek, wytrwałość w dążeniu do celu

d)      Svadhaya – obserwacja swoich reakcji, zachowania, emocji, badanie, samokształcenie

e)      Isvara pranidhana – poddanie się doświadczeniom życia, przyjmowanie rzeczywistości

 Rozwijanie w sobie 5 yam i 5 niyam pozwala żyć w zgodzie ze sobą i w harmonii z otoczeniem.

$       3. ASANA – praktykowanie pozycji jogi,

Ćwiczenie asan czyli pozycji jogi to właśnie ta „gimnastyka”, z którą joga jest powszechnie kojarzona na Zachodzie. Asany wzmacniają mięśnie, uelastyczniają stawy, dodają energii poprzez przyspieszenie przemiany materii i przepływu płynów ustrojowych, oczyszczają organizm na poziomie fizjologicznym dzięki masowaniu organów wewnętrznych. Pomagają rozwijać świadomość ciała, są sztuką samoobserwacji, poznawania własnych ograniczeń i pracy z nimi na fizycznym poziomie. Właściwa praktyka daje poczucie stabilności, spokoju, psychicznej równowagi i siły wewnętrznej, odblokowuje emocjonalne napięcia spowodowane stresem.

.       4. PRANAYAMA – czyli kontrola oddechu,

Pranajama to ćwiczenia oddechowe integrujące ciało i umysł. Powinny być praktykowane po opanowaniu pewnego poziomu w wykonywaniu asan. Kontrola i różne sposoby oddychania dopełniają procesu samooczyszczania i usuwania napięć z ciała.

$      5. PRATYAHARA – powściągniecie zmysłów,

$       6. DHARANA – koncentracja,

$       7. DHYANA – medytacja,

8      8.SAMADHI - owoc praktyki, stan nadświadomości, zjednoczenie z Boskością.

8

    Tak więc asany stanowią zaledwie jedną ósmą całego systemu Yogi! 

 

 

Dodatkowe informacje